Kiedy wskazane jest przeprowadzenie ekstrakcji zębów?
Wizyta w gabinecie stomatologicznym może mieć wiele przyczyn. Wynika to z faktu, że ilość zabiegów, jakie może wykonać lekarz stomatolog, jest naprawdę spora. Czasami zęby trzeba leczyć, czasami chcemy usunąć z nich kamień, kiedy indziej pojawia się stan zapalny i także potrzebujemy pomocy specjalisty.
Regularnie powinniśmy odwiedzać stomatologa także po to, aby zrobić, tak zwany przegląd stanu naszych zębów. Jednak są sytuacje, w których stomatolog musi przeprowadzić zabieg ekstrakcji zęba. Czym właściwie on jest? Kiedy wskazane jest przeprowadzenie takiego zabiegu? I dlaczego wszyscy chcemy uniknąć ekstrakcji zębów? Właśnie na te pytania chcemy dzisiaj odpowiedzieć!
Ekstrakcja zęba - na czym polega ten zabieg?
Tak naprawdę, to zabieg ekstrakcji jest nam wszystkim dobrze znany, chociaż może nas trochę mylić sama nazwa tego zabiegu. Dlaczego? Ponieważ potocznie nigdy nie używamy takiego nazewnictwa. Mówimy raczej, że musimy wyrwać zęba. Ekstrakcja to właśnie zabieg polegający na wyrwaniu zęba, czyli usunięciu go z zębodołu. Jest to tak naprawdę zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, wykonywany przy pomocy specjalnych narzędzi stomatologicznych. Trzeba także zaznaczyć, że ekstrakcję przeprowadza się jedynie w wypadku, gdy nie ma już możliwości zastosowania innych metod leczenia, a pozostawienie zęba groziłoby powstaniem niebezpiecznych powikłań.
Wskazania do przeprowadzenia ekstrakcji zęba
Jak już zaznaczyliśmy, ekstrakcja zęba to zabieg przeprowadzany w ostateczności. Każdy z nas chce uniknąć utraty uzębienia i stomatolog bardzo dobrze o tym wie i to rozumie. Jednak są sytuacje, w których nie ma innego wyjścia, a problem jest na tyle poważny, że nie można go pozostawić bez rozwiązania. Możemy powiedzieć, że w tej materii jest kilka grup przyczyn, które niejako zmuszają do wykonania zabiegu ekstrakcji zęba.
Pierwszą sprawą są choroby. Na przykład choroby tkanek twardych zębów. Ubytek takiej tkanki, czyli potocznie określana dziura, kojarzy nam się przede wszystkim z próchnicą, jednak takich chorób jest znacznie więcej. Powodują one, że zęby nie nadają się do leczenia ani zachowawczego, ani protetycznego. Lekarz stomatolog nie jest w stanie uratować zęba z poważnym zapaleniem miazgi wywołanym przez niedrożne kanały albo zbyt małą ilością tkanek zęba, wymaganą do jego odbudowy.
Przyczyną ekstrakcji zęba może być również rozchwianie zębów, korzenie znajdujące się poza wyrostkiem zębodołowym albo nawracające i ostre stany zapalne.
Jednak przyczyny wymuszające usunięcie zęba mogą mieć jeszcze inne podstawy. Jedną z nich są wskazania ortodontyczne. Podczas przeprowadzania procesu diagnostycznego lekarz stomatolog może stwierdzić, że zęby osadzone są zbyt ciasno i jest tutaj uzasadnione, a wręcz nawet wymagane działanie, które ma wykluczyć przyszłe problemy z uzębieniem. Czasem również w wyniku urazów części twarzowej czaszki (na przykład wypadku) może dojść do pęknięcia lub złamania zęba. Tutaj także stomatolog musi ocenić ryzyko, jakie takie urazy niosą i czasem podjąć tę trudną decyzję o potrzebie ekstrakcji zęba, a nawet ich większej ilości. Na szczęście, w sytuacji opisanej na końcu, nie zawsze i nie wszystkie uszkodzone zęby muszą być usunięte.
Jak przebiega proces ekstrakcji zęba?
Usunięcie zęba to, jak wspomnieliśmy, proces właściwie chirurgiczny. Do jego przeprowadzenia wymagana jest przede wszystkim odpowiednia wiedza, umiejętności oraz posiadanie specjalistycznych narzędzi. Oczywiście mówimy o profesjonalnym i bezpiecznym zabiegu ekstrakcji. Sam zabieg składa się z kilku etapów. Najpierw, o ile to możliwe, wskazane jest podanie pacjentowi znieczulenia. Kiedy zacznie ono działać, lekarz zrywa więzadło okrężne otaczające ząb, a następnie za pomocą specjalistycznych kleszczy doprowadza do tak zwanego zwichnięcia zęba. Co ciekawe, dla każdego zęba istnieją odpowiednie ruchy, za pomocą których ząb oddzielany jest od kości. Dlatego tak istotne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na ten temat. Kiedy ząb jest już odpowiednio rozchwiany, można spokojnie wyciągnąć go z zębodołu. Następnym bardzo ważnym etapem ekstrakcji zęba jest dokładne oczyszczenie miejsca, gdzie ząb się znajdował. Bardzo ważne jest to, aby nie pozostały tam jakiekolwiek resztki zmian zapalnych lub fragmenty kości czy rozkruszonego zęba. Na sam koniec, powstałą po ekstrakcji zęba ranę zabezpiecza się jałowym opatrunkiem tamującym krwawienie.