Higienizacja jamy ustnej - dlaczego jest tak istotna?
Unikanie cukru i regularne mycie zębów to podstawa higieny jamy ustnej. Niestety, zwykle to nie wystarcza, żeby zapobiec rozwojowi próchnicy. U każdego człowieka rozwija się tzw. płytka bakteryjna, która powstaje z resztek jedzenia i śliny. W zwalczaniu jej pomaga dokładne szczotkowanie nie tylko zębów, ale także języka oraz nitkowanie i płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami antybakteryjnymi.
Nieusunięta płytka bakteryjna może zacząć się mineralizować i osadzać w postaci kamienia nazębnego. Jeśli do tego dojdzie, nie jesteśmy w stanie już poradzić sobie z problemem domowymi sposobami. Kamień może gromadzić się pomiędzy zębami a dziąsłami, powodując tzw. recesję, czyli cofnięcie dziąseł, które często staje się przyczyną chorób dziąseł. O ilości gromadzenia się kamienia nazębnego decyduje nie tylko jakość zabiegów higienicznych, ale indywidualne predyspozycje, na który mają wpływ na przykład wady zgryzu oraz picie dużych ilości kawy i herbaty, palenie papierosów, jedzenie słodyczy.
Metody usuwania kamienia i osadów
Aby zapobiegać opisanym sytuacjom konieczna jest regularna higienizacja jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym. Polega ona na wykonaniu kilku zabiegów takich jak skaling, piaskowanie, polishing oraz lakierowanie. Metody te także pomagają w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust.
Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego metoda tradycyjną lub z wykorzystaniem ultradźwięków, czasem lasera lub środków chemicznych. Zazwyczaj jest to zabieg bezbolesny, jednak u niektórych osób może pojawić się uczucie dyskomfortu. Piaskowanie zębów to zabieg polegający na mechanicznym usunięciu osadów i przebarwień. Jest uzupełnieniem skalingu. Nazwa pochodzi od używanego materiału ściernego tzw. piasku do zębów, który wraz z wodą wypuszczany jest na powierzchnię zębów pod ciśnieniem. Zabieg jest bezbolesny. Polishing to polerowanie zębów specjalną pastą i gumowymi końcówkami, która zabezpiecza ich powierzchnię przed ponownym osadzaniem się kamienia i płytki nazębnej. Lakierowanie to zabieg uzupełniający, stosowany także u dzieci. Polega on na nałożeniu specjalnym pędzelkiem lakieru zawierającego fluor.
Efekty higienizacji jamy ustnej mogą przypominać efekty wybielania zębów, o ile przyczyną nieładnego koloru był kamień i osad. Higienizację przeprowadza się tak często, jak zaleci stomatolog. Zazwyczaj wykonuje się ją co 6-12 miesięcy. U niektórych osób osad jest na tyle nieduży, że można to robić rzadziej lub w ogóle pominąć etap skalingu. Higienizację trzeba obowiązkowo przeprowadzić przed wybielaniem zębów metodą gabinetową. Częstsze zabiegi szczególnie polecane są osobom, które noszą aparat ortodontyczny utrudniający mycie zębów.