Dlaczego należy dbać o zęby mleczne?
Zęby mleczne to pierwsze zęby, które rosną w szczęce i żuchwie małego człowieka. Nazywa się je pierwszym pokoleniem zębów. Ich wzrost zaczyna się około szóstego, a kończy około trzydziestego miesiąca życia. W sumie jest ich dwadzieścia. Służą dziecku nawet do trzynastego roku życia.
Wypadanie zębów mlecznych i wymiana na stałe następuje bowiem pomiędzy szóstym a trzynastym rokiem życia. W tym okresie w jamie ustnej dziecka znajduje się uzębienie mieszane, czyli są w niej zarówno zęby mleczne, jak i zęby stałe. Niektórym ludziom wydaje się, że skoro zęby mleczne i tak wypadają i ustępują miejsca uzębieniu stałemu, to dbanie o nie wcale nie jest takie istotne. Tego rodzaju podejście niesie za sobą wiele poważnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych, które postaramy się opisać w dzisiejszym wpisie. Świadomość tego, jak ważne są w rozwoju ludzkiego organizmu zęby mleczne oraz jak daleko idące konsekwencje może pociągać za sobą ich zaniedbanie, pozwoli lepiej zrozumieć rodzicom celowość regularnych wizyt kontrolnych dzieci u stomatologa i przeprowadzania szybkich interwencji medycznych w razie zaistnienia takiej potrzeby. Jeżeli chcą się Państwo dowiedzieć, dlaczego nie należy zaniedbywać zębów mlecznych – zapraszamy do lektury!
Jakie funkcje pełnią zęby mleczne?
Aby lepiej zrozumieć, dlaczego należy dbać o zęby mleczne, przyjrzymy się najpierw temu, jakie funkcje pełnią one w ludzkim organizmie. Ich podstawowa rola to dokładne przeżuwanie i rozdrabnianie spożywanego pokarmu. Oprócz tego odgrywają ważną rolę w procesie prawidłowego rozwoju kości szczęk i zgryzu, co przekłada się bezpośrednio na rozwój i artykulację mowy. Należy zdawać sobie sprawę, iż prawidłowy zgryz wpływa na kształtowanie zewnętrznych rysów naszych warg oraz twarzy. Zaniedbanie higieny tych pierwszych zębów może w skrajnych przypadkach doprowadzić do konieczności ich przedwczesnego usunięcia, co przełoży się na nieprawidłowy rozwój szczęki i żuchwy. Jeżeli nie zadbamy o nie należycie, zęby stałe mogą nie wyrosnąć w równym szeregu, zaczynając na siebie wzajemnie nachodzić. Taka sytuacja będzie wymagała w późniejszym wieku interwencji ortodonty, której można uniknąć, przywiązując wagę do dbania o zęby mleczne w pierwszym okresie życia dziecka.
Jakie są konsekwencje zaniedbań zębów mlecznych?
Konsekwencje zaniedbań zębów mlecznych u dzieci mogą być bardzo poważne. W rozwijających się stanach zapalnych tych zębów namnażają się bakterie i zwiększa się liczba patogenów obecnych w jamie ustnej malucha, co powoduje zwiększenie skłonności do występowania próchnicy, która może niszczyć zarówno zęby mleczne, jak i wyrzynające się zęby stałe. Nieleczona próchnica wywołuje silne dolegliwości bólowe, co jest dla każdego dziecka trudnym i traumatycznym przeżyciem. Jeżeli maluch będzie musiał odwiedzać gabinet dentystyczny z intensywnym bólem zęba, jego wspomnienia z wizyt u dentysty będą bardzo złe, co może przyczynić się do rozwinięcia się podświadomej niechęci do odwiedzania stomatologa w przyszłości. Jeżeli więc zależy nam na wyrobieniu zdrowych nawyków u swojego dziecka, powinniśmy zadbać o regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Takie postępowanie pozwoli uniknąć przykrych sytuacji związanych z rozwojem bolesnych zmian próchniczych, a nasze dziecko przyzwyczai się i oswoi z procedurą badań oraz leczenia stomatologicznego. Będzie to solidny fundament pod jego przyszłe, zdrowe dorosłe życie.
W najgorszym wypadku rozległe zmiany próchnicze mogą wymagać nawet usunięcia dotkniętych nimi zębów mlecznych. Takie postępowanie niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Najczęściej doprowadza to bowiem do dużych przesunięć wyrzynających się zębów stałych, co skutkuje powstaniem znaczących wad zgryzu. Czasami przedwczesne usunięcie zębów mlecznych doprowadza do sytuacji, gdy trzeba usuwać zdrowe zęby stałe, aby mogły się one zmieścić w jamie ustnej. Kolejną konsekwencją nieleczonej próchnicy w zębach mlecznych jest namnażanie się szkodliwych bakterii, które przedostają się do krwi i mogą powodować ogólne osłabienie organizmu oraz większą podatność na różnego rodzaju choroby.
Dlaczego zęby mleczne wymagają naszej szczególnej uwagi?
Dbanie o zęby mleczne jest ważne, ponieważ tylko odpowiednia higiena jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwolą uniknąć wystąpienia poważnych konsekwencji zdrowotnych opisanych przez nas w dzisiejszym wpisie. Mleczaki wymagają naszej szczególnej uwagi także dlatego, że ich powierzchnia jest o wiele bardziej nieregularna niż zębów stałych, co sprzyja osadzaniu się resztek jedzenia i tworzeniu się płytki nazębnej. Powstawaniu zmian próchniczych sprzyja także fakt, iż szkliwo pokrywające zęby mleczne jest dwa razy cieńsze od szkliwa na zębach stałych. Nigdy nie zaniedbujmy zębów mlecznych naszych dzieci, ponieważ tylko dbanie o nie jest gwarancją rozwoju zdrowych i silnych zębów stałych!